Audiometria. Badanie słuchu

Aparaty słuchowe audiometria    W Ameryce i większości krajów europejskich, roczne badania audiometryczne są normą. Naukowcy wyliczyli, że w ciągu ostatnich 100 lat, średnie ciśnienie dźwięku na uchu Europejczyków wzrosło więcej niż w 3 razy i nadal rośnie, w związku z tym rosną wady słuchu. Nasi rodacy, dowiedzą się dopiero u lekarza, że istnieje taka procedura. Zwykle po istnieniu poważnych problemów ze słuchu i powstaje pytanie, o tym, że być może trzeba będzie kupić aparat słuchowy.

Jak prowadza się audiometria?

    Pacjent zakłada słuchawki, otrzymuje ręczny przycisk i umieszcza się w dźwiękoszczelne pomieszczenie. Jego zadaniem jest, gdyby usłyszał dźwięk - naciśnął przycisk. Więc, audiometr (specjalne narzędzie), zmienia częstotliwość i głośność dołączonego sygnału do słuchawek, generuje audiogram progowy ton (są inne audiogramy) - wykres progu słyszalności częstotliwości dźwięku dla każdego ucha oddzielnie (przykład na rysunku - wyrażone problemy z lewym uchiem, na prawym rysunku). Specjalista z audiogramów wybiera aparat słuchowy, w razie potrzeby, i robi pierwotne ustawienie.

Jak sprawdzić słuch w domu?

    W nieco uproszczonej wersji z mniejszą dokładnością tonu audiometrii można sprawdzić korzystając z komputera i słuchawek w domu. Istnieje wiele darmowych audiometrów internetowych, takich jak ten. Są bardzo dobre oprogramowania audiometrów. Instalując które, na komputerze w domu, można uzyskać zadowalające wyniki usystematyzowane. Na tej stronie nie jest celem dystrybucji oprogramowania, ale jeśli zwrócą się do nas z prośbą, to prywatnie podamy linki i porady.

    Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, czy należy sprawdzać słuch audiometrią, naszą opinię, oczywiście regularnie trzeba jak trzeba regularnie badać kontrolne i inne ważnych organów. Jeśli zmiany słuchu już się rozpoczęły, regularna audiometria jest koniecznie potrzebna.

Grup wysokiego ryzyka

    Nawet w przypadku braku wymiernej utraty słuchu, regularne badanie słuchu jest szczególnie ważne w następujących przypadkach:

- W obecności krewnych z utratą słuchu (możliwe predyspozycje genetyczne)

- Dla ludzi z cukrzycą, którzy mają problemy z sercem, ciśnieniem krwi, tarczycy

- Dla tych, którzy mieli chorobę zakaźną, biorą leki ototoksyczne

- Dla tych, którzy byli, a szczególnie narażone (np w pracy) na bardzo głośne dźwięki

- I, oczywiście, regularne badanie słuchu są niezbędne dla tych, którzy mają aparat słuchowy.

Tym kategoriam osób audiometria jest zalecana co najmniej raz na sześć miesięcy.

 

Audiometria. Badanie słuchu