Programowanie aparatów słuchowych

Programowanie aparatów słuchowych    Nie wszystkie nowoczesne aparaty słuchowe cyfrowe wymagają programowania przez podłączenie do komputera. W niektórych przypadkach, można użyć zakodowane na kilka typowych przypadków urządzenia z trymerem (przełączniki na obudowie, które są używane do wyboru trybu ustawienia).

Jak się programuje aparat słuchowy

    Jeśli stan słuchowy może wymagać zastosowania programowalnego urządzenia, to robi się w następujący sposób. Zanim klient będzie móg kupić aparat sluchowy, jego trzeba podłączyć do komputera (w przypadku protezy dwuusznej - dwa urządzenia w tym samym czasie) przy zastosowaniu specjalnego programatora. W oparciu o audiogram klienta wprowadzić podstawowe ustawienia aparatu. Następnie klient testuje jakość rozpoznawania różnych dźwięków i mowy przy różnych poziomach z programatorem podłączonym do aparatu słuchowego, specjalista w ustawieniach wprowadza zmiany do programu opartego na uczuciach klienta. Procedura jest powtarzana do momentu uzyskania jak najlepszego wyniku. Niekiedy proces trwa aż do trzech godzin. Po wszystkich ustawieniach, przyrząd jest odłączony od komputera, a następnie klient może kupić aparat słuchowy.

Ponowne programowanie aparatu słuchowego

    W niektórych przypadkach, gdy właściciel przetestuje aparat sluchowy w różnych warunkach, po kilku dniach jest potrzeba przeprowadzenie jego ponownego skonfigurowania na prośbę klienta. Są sytuacje, w których się zdaża to zrobić nawet trzy razy. Jeżeli z czasem stan słuchu się pogarsza, jest to szczególnie ważne dla osób starszych, zmiany ustawień muszą być wykonane co dwa-trzy lata.

Niezależne programowanie aparatów słuchowych

    Doświadczony użytkownik komputera, który opanował podstawy audiologii może spróbować sam zaprogramować aparat słuchowy za pomocą odpowiedniego sprzętu. Ale zwykle to nie opłaca się ekonomicznie. Według naszych obserwacji, przy zakupie przez Internet, opatentowanych cyfrowych aparatów słuchowych koszt nie jest o wiele tańszy niż w specjalistycznym ośrodku z pełnym zakresem usług.