Niezależne programowanie aparatów słuchowych

Czy jest sens, właśnie zaprogramować aparat słuchowy

    Według danych amerykańskiego Stowarzyszenia audiologów 12% aparatów słuchowych są programowane przez ich właścicieli. Co więcej, w Stanach Zjednoczonych istnieje wiele firm, które rozprzestrzeniają się za pośrednictwem zestawów internetowych, w tym aparat słuchowy, programator dla niego i programowanie. Głównie są 2 powody: pierwszy - gospodarka (usługi protetyków słuchu w Stanach Zjednoczonych są od 1000 dolarów), drugi - niezadowolenie z jakości pomocy programowania aparatów słuchowych.

    W Polsce, ekonomika wydaje się być raczej wątpliwa (nasi pracownicy służby słuch doceniają ich usługi znacznie niżej), co do ustawień jakości, jest w tym prawda, poniważ aparat słuchowy -  jest skomplikowanym urządzeniem i wymaga dobrej, podstawowej wiedzy. Właściwy użytkownik z marginesem czasu i cierpliwoścą może osiągnąć bardzo dobre wyniki, zwłaszcza, że jego subiektywne odczucia są jedynym kryterium z wykonywanej pracy. Trzeba rozumieć, że podstawę Audiologii masz do zrozumienia.

Co trzeba mieć, aby zaprogramować aparat słuchowy

Niezależne programowanie aparatów słuchowych1.Sam aparat słuchowy cyfrowy programowalny naturalnie przez kabel.

2. Komputer. W zasadzie każdy z Windows XP i wyższym, oraz USB.

3. Programator do aparatów słuchowych. Kupując programator - pytaj czy działa z twoim aparatem słuchowym.

4. Kabel do podłączenia aparatu słuchowego (sprzedawany oddzielnie). Wyjaśnić jaki kabel jest odpowiedni dla twojego aparatu jest najprościej u sprzedawcy, lub szukać w internecie, zalecamy rozpocząć z foruma amerykańskiego.

     Oprogramowanie idące w zestawie z programatorem, a także oprogramowanie dla danego aparatu słuchowego (bardzo często można pobrać od producenta). Czasami trzeba zainstalować NOAH4. Oprogramowanie można szukać tu.

Jak rozpocząć programowanie aparatu słuchowego

    Zacząć trzeba z audiogramu żeby za nią wystawić wzmocnienie w pasie (coś jak EQ). Musisz pamiętać, że w progu upadku słuchu zawęża się zakres dynamiczny. Oznacza to, że jeśli równie wmocnić dźwięki o określonej częstotliwości, najgłośniejsze przekroczą próg bólu, tak że ciche dźwięki trzeba poprawić więcej, głośne - słabsze. W tym celu istnieje dostosowanie na kompresję amplitudy kanałów. Trzeba zrozumieć podstawowe algorytmy przetwarzania dźwięków wpływają na jakość mowy, każdy producent aparatów słuchowych ma własne. W niektórych zaawansowanych urządzeniach obecna kompresja częstotliwości.

    Więc, aby radzić sobie z tym wszystkim, trzeba określić algorytmy podstawowe, ustawić poziom dźwięku i kompresji, tak aby uzyskać najbardziej naturalny dźwięk i zrozumiałość mowy w różnych środowiskach akustycznych.

    Nasza rada:

1) Jeśli chcesz dostosować już zaprogramowany aparat słuchowy, należy zapisać wszystkie bieżące ustawienia

2) jeśli chcesz kupić aparat słuchowy, który zamierzasz zaprogramować sam, dostań jednoznaczne potwierdzenie tego, że wszystkie niezbędne urządzenia dla twojego aparatu jest dostępne dla ciebie

3) jeśli nie chcesz, analizować wszystko dokładnie, to lepiej nie zaczynaj.