Przyszłość aparatów słuchowych

Przyszłość cyfrowych aparatów słuchowych. Czego się spodziewać

Przyszłość aparatów słuchowych     Jeśli postępować z faktu, że w technice komputerowej działa prawo Mora, za którym wydajność komputerów rośnie średnio w tempie 2 razy do co 18 miesięcy, a pamiętając, że cyfrowy aparat słuchowy jest również komputer, tylko bardzo małym i wysoce wyspecjalizowanym, można powiedzieć, że z nim będzie tak samo. Dlaczego w zwykłych komputerach używany jest wzrost wydajności? Przede wszystkim do tworzenia bardziej inteligentnych struktur komputerowych. Logicznie, że aparat słuchowy także w najbliższej przyszłości będzie inteligentny.

    W rzeczywistości, już obecne najnowsze modele aparatów słuchowych używają znaczna część zasobów nie dlatego, aby zapewnić w czasie rzeczywistym podstawowe funkcje, takie jak zmniejszenie hałasu, filtrowania szumu, kompresję i tak dalej, a na podstawę analizy otoczenia dźwięku i dostosowania do algorytmy przetwarzania dźwięku, co samo w sobie jest oznaką inteligencji. Na jakie potrzeby aparaty słuchowe będą wykorzystywać swoją rosnącą inteligencję w najbliższej przyszłości?

1. Wzrost wydajności procesora aparatów słuchowych da impuls do dalszej poprawy jakości rozpoznawania mowy. Ale nie kosztem całkowitej amplitudy i przetwarzania częstotliwości, lecz z powodu zrozumienia samego słowa. Oto, na przykład, wyobraź sobie, że mieszkając w Polsce, ciągle słyszysz wokół słowiańską mowę, aparat słuchowy to rozumie i na podstawie cech języka (najczęściej kombinacje dźwięków i sylab), stopniowo dostosowuje dźwięk kierowany do ucha, poprawiając w ten sposób rozpoznawalność. Przychodzę do was przyjaciel z chin i postanowił porozmawiać. Natychmiast, aparat słuchowy zorientował się i zaczął dostosowywać chińską mowę w oparciu o jego funkcji.

2. Aparat sluchowy będzie móg rozpoznać słowa, które mówi rozmówca, będzie miał wbudowany słownik języka polskiego, ukraińskiego i innych języków. Stąd, znając charakterystykę percepcji dźwięków, rozpoznawalność jeszcze się zwiększy. W tym przypadku, zwiększy się czułość mikrofonu, a użytkownicy aparatów słuchowych o znaczną utratą słuchu mogą naprawdę usłyszeć więcej i wyraźniej niż zupełnie zdrowe osoby.

3. Dalszy wzrost inteligencji aparatów słuchowych doprowadzi do tego, że oni, rozpoznając mowę, rozpoczną rozmowę z cudzoziemcami tłumacząc słowa w języku ojczystym, potem podpowiedzą o sprytnych pomysłach, wzorach, i tak dalej. Dodajmy do tego rozwój miniaturyzacji, a aparat słuchowy będzie potężnym, głosowym komputerem niewidzialnym dla wszystkich, kto pomoże rozwiązać wiele problemów z komunikacją (która utrudnia mu wykonywanie funkcji telefonu, budzik, terminarz, dyktafon, odtwarzacz muzyki i tak dalej) do nawigacji (wbudowany GPS nawigator). W tym przypadku, aparat słuchowy urządzenia dla osób z utratą słuchu staje potężnym komunikatorem dla wszystkich.. Kupić aparat słuchowy, lub to, czym on będzię, będą chcieli  zwykli ludzi bez widocznych problemamów ze słuchem. Dodajmy do tego funkcję kontroli rodzicielskiej, gdy rodzice dziecka z wadą słuchu mogą określić zbiór zakazanych słów i wyrażeń, które aparat będzie po prostu filtrować.

4.Równolegle, aparaty słuchowe będą mogli uchwycić reakcję mózgu (odbiorniki pól również się rozwijają). Oznacza to, że aparat słuchowy monitoruje reakcję mózgu na to co słyszysz i, dochodząc do wniosku, że coś nie zrozumiałeś oraz źle zrozumiałeś słowo lub frazę - powtarza lub wyjaśnia je do ciebie.

    Jeśli ktoś uważa, że wszystko, co napisaliśmy tu -  jest bardzo daleko w przyszłości, to spieszę przypomnieć, że pierwsze telefony komórkowe pojawili się mniej niż 20 lat temu. Co oni umieli wtedy, i co może teraz iPhone?